Cinsel Yaşam üzerinde olumsuz etkisi olan sorun: Horlama

Cinsel Yaşam üzerinde olumsuz etkisi olan sorun: Horlama

Evlilik hayatlarındaki türbülans sebebi olarak, işe yaramayan ama horlamayı engellenesi beklenen cihazları gösteren oldukça çok çift vardır. Bu çiftlerin yaklaşık% 10 nun evliliği geri  dönüşü olmayan bir duruma ulaşmıştır; ayrılık için kararlarını vermişlerdir. Özellikle çiftlerin ilişkisinin kalitesi ve cinsel yaşamları, etkisiz horlama cihazları veya ucuz horlama ilaçlarının herhangi birisinin kullanımı nedeniyle çok olumsuz etkilenir. Bunların olumsuz etkileri hafife alınmamalıdır.

 

Horlama yüzünden rahatsız olan çiftler, bunu önlemek için, genellikle ayrı uyumaya karar verir. Bu eylem onlar için kalıcı bir çözüm olmadığından. bu sorundan tamamen kurtulmak için çözüm bulmak gereklidir. Sadece horlamadan rahatsız olan kişi değil horlayan kişi de gece rahat uyuyamaz. Uyku bölünür. Bu gece düzgün dinlenmeden uyunulduğu için hem fiziksel hem ruhsal sonuçlara yol açar. Sonuçta çiftin seks hayatı da etkilenir.

 

İşe yaramayan horlama durdurucu aletleri ve ilaçları kullanan çiftlerden üçte birinin cinsel hayatı yoktur, aralarındaki temel sorun da horlamadır. İngiliz Horlama ve Uyku Apnesi Derneği (sorunun büyüklüğü derneğin çözüm arayışından da bellidir) yakın tarihli anketine gore, işe yaramayan horlama durdurucu aletleri ve ilaçları kullanan çiftlerin %50den fazlası cinsel hayatı sürdürememektedir. Çiftlerin üçte biri çözüm sonuçlarından hiç memnun değildir . Horlama ile ilgili çalışmaları çözüm vermediği için çiftler cinsel yaşamdan uzak kalmaktadırlar ve bu çiftlerin %60ı bir çözüm bulduklarında tekrar yakınlaşmaya hazırdırlar.

 

Araştırma yapılan kişilerden bir tanesi neden daha sık seks yaptıklarına dair mantıklı bir açıklama yapabildi. Bu kişi ve partneri aslında aynı saatlerde uyumak üzere yatağa giriyorlardı. Diğer bu horlama konusundan muzdarip çiftlere bakıldığında ise bunların yarısı farklı zamanlarda uyuyorlardı. Sebep aslında ya once uyuyakalıp horlamayı duymamak ya da başka odaya kaçmaktı. Tıbbi bir araştırma göstermiştir ki horlama problem olanların cinsel dürtüleri azaldığı gibi yarısının ayrıca ereksiyon konusunda da problemleri vardır. Tıbbi olarak ereksiyon prozesi sinirsel, psikolojik, kas ve hormonal sistemlerin bir kombinasyonudur. Bunlardan bir tanesi eksikse ereksiyonda fonsiyon bozukluğu gerçekleşecektir.

 

Daha ciddi horlama problemi ile karşı karşıya olanlar ise Obstrüktif Uyku Apnesi olarak adlandırılan bir hastalık yaşamaktadırlar. Bu durum tansiyonu yükselttiği gibi hormon seviyelerinde de değişikliklere yol açar. Bunu yaşayan kişiler seksten tamamen uzaklaşabilir.

 

Eğer çiftler ayrı odalarda uyumaya karar vermişlerse horlama ile ilgili kalıcı bir çözüm bulmanın zamanı gelmiş demektir. Bu konuda çok çalışma yapılmıştır. Kimisi doğal, kimisi cerrahi kimisi ise ilaç olarak çözümleri kapsar. Horlama karşıtı burun spreyi olan Asonor ise bunlar arasında en basit, alınabilir ve etkili bir çözüm sunan damladır. Test edilmiş ve denenmiş olan Asonor Horlamayı Durduran burun spreyinin kullanımı kolay olmakla birlikte horlama alışkanlıklarına da bir çözüm getirir.

 

Devamını okumak için