Prečo chrápeme?

Chrápanie vzniká prítomnosťou prekážky (obštrukcie) počas dýchania. Môže byť spôsobené nádchou, alebo anatomickou anomáliou v nose alebo v hrdle.

Prečo chrápeme?

Chrápanie vzniká prítomnosťou prekážky (obštrukcie) počas dýchania. Môže byť spôsobené nádchou, alebo anatomickou anomáliou v nose alebo v hrdle.
Avšak najväčšou príčinou chrápania je uvoľnené tkanivo v hrdle počas spánku. Znamená to, že otvor v hrdle sa zúži, následkom čoho vzniká zlý prechod vzduchu. Tým, že človek potrebuje rovnaké množstvo vzduchu v pľúcach, rýchlosť prívodu vzduchu sa zvyšuje. Tlak v hrdle sa zvýši, čapík v hrdle a mäkké podnebie začne vibrovať. Zvuk, ktorý vzniká pri týchto vibráciách sa nazýva chrápanie.
Z toho dôvodu je chrápanie príznakom nepokojného spánku. Čím je v hrdle väčšia úžina, tým je chrápanie hlasnejšie.

Je chrápanie bežné?

Áno! Chrápanie je bežný fenomén, ktorý existoval od počiatku ľudského spánku. Prieskumy zaoberajúce sa výpočtami frekvencie chrápania dokazujú, že je bežné ak sa v každej druhej domácnosti nachádza jeden človek, ktorý chrápe. Muži chrápu viac ako ženy. Tento rozdiel sa postupom času vyrovnáva.

Chrápanie môže znepríjemniť nočný spánok!

Počas chrápania je vaše dýchanie nepravidelné. Nepravidelnosť dýchania môže počas spánku spôsobiť pauzu v dýchaní. Tieto pauzy môžu trvať až 10 sekúnd a počas nočného spánku sa môžu veľakrát opakovať. Vy tieto pauzy nemusíte pociťovať, ale Váš spánok môže byť prerušený. To znamená, že si Vaše telo počas noci nedostatočne oddýchne. Výsledkom je únava po prebudení, čo nepriazdnivo vplýva na Vaše zdravie. Výskum dokazuje, že chrápanie zvyšuje riziko rôznych ochorení ako vysoký krvný tlak, koronárne a mozgové krvácanie.